Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma in insolventa

In urma deschiderii unui mare lant de magazine si a scaderii profitului, firma datora sume foarte mari bancilor si a intrat ca masura de siguranta intr o casa de insolventa din tara. Intrebarea mea este: Angajatele gravide sau care au intrat in maternitate li se pot face lichidarea in aceasta perioada, chiar daca acea unitate nu se inchide? As vrea sa aflu mai multe, sa mi pot apara drepturile ca angajat. Va multumesc.
Codul Muncii - Art. 60. - (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:

c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

d) pe durata concediului de maternitate;

e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani;

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.
În cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului interdicţia de mai sus nu este aplicabilă. Angajatorul îşi reduce sau îşi încetează actvitatea, iar în aceste condiţii de insolvabilitate menţinerea contractelor de muncă nu mai are nici o motivaţie. Salariaţii care beneficiază de indemnizaţii de asigurări sociale vor fi preluaţi în plată de casele teritoriale de pensii.