Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajata pe perioada determinata, in iunie expira ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajata pe perioada determinata, in iunie expira contractul, insarcinata ...

.....angajata pe perioada determinata,in iunie expira contractul,insarcinata si in concediu de risc maternal,angajatorul ii poate desface contractul de munca? ... concediul de risc maternal fiind platit din alt fond exista o lege prin care sa primeasca in continuare plata concediului de risc maternal in conditia ca o data desfacut contractul de munca nu mai are alte venituri...multumesc....
1. C.i.m. incheiat pe durata determinata va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, indiferent de statutul salariatului.

2. Concediu de risc maternal nu mai poate fi platit dupa incetarea c.i.m. , intrucat nu mai exista pericolul de risc pentru mama ... adiuca, nu mai exista un loc de munca.
Ok..multumesc...