Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am un angajat pe care doresc sa îl concediez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am un angajat pe care doresc sa îl concediez

Am un angajat pe care doresc sa îl concediez pe motiv ca a încălcat confidențialitatea datelor la care are acces și are un comportament neadecvat, ba chiar hartuitor la adresa colegilor, inventând tot felul de situații care sa ii pună intr-o lumina proasta, atat pe ei cat și pe mine. Pana in prezent am discutat doar verbal, insa nu am scris niciun avertisment, dar mi-as dori sa incheiem colaborarea ieri daca se poate, deorece imi afecteaza compania si moralul celorlalti angajati. Cum este corect din punct de vedere legal sa procedez? Dacă decid sa invoc clauza restructurării și a reducerilor cheltuielilor cu salariile, ce urmări pot fi în afara faptului ca voi tine blocata acea pozitie timp de 12 luni?

Lexa1234 a scris:

.... ce urmări pot fi în afara faptului ca voi tine blocata acea pozitie timp de 12 luni?

De unde ati scos asa ceva ???
Asta mi-a comunicat contabilul, și tocmai din acest motiv ma aflu pe acest portal pentru ca nu sunt convinsa de veridicitatea informațiilor.

Cornel Vasile a scris:

Lexa1234 a scris:

.... ce urmări pot fi în afara faptului ca voi tine blocata acea pozitie timp de 12 luni?

De unde ati scos asa ceva ???

Depinde si de ce va decide instanta in cazul in care se va constata decizia de concediere ( admitere sau respingere) ... perioada de 12 luni nu a fost si nu este mentionata in legislatie.