avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare-cumparare clauza intretinere deces ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare-cumparare clauza intretinere deces intretinator

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog cu o lamurire. Pe cand bunicii mei erau inca in putere, au dat casa mamei cu contract de vanzare_cumparare cu clauza de intretinere. Cu scopul ca fratele mamei sa nu beneficieze de nimic, certuri familiale, nu cunosc detalii. Bunicul a murit acum 19 ani, mama s-a ocupat de tot ce a insemnat in grijire, pomeni, etc. Plus ingrijirea bunicii, imbunatatire aduse in casa (centrala, tamplarie, renovare). Intre timp, din nefericire, mama a decedat, bunica ramanand in viata. Ce se intampla acum cu casa? Poate fratele mamei sa ia ceva parte la casa? Pot eu si sora mea (nepoatele) sa preluam clauza de ingrijire a bunicii in contul mamei? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Jules89 , utilizator 12:56, 7 Iunie 2022
Fratele mamei nu poate lua nimic in calitate de mostenitor al mamei dvs. (sora lui) iar dvs. puteti prelua, singura sau imnpreuna cu sora, cu acordul bunicii, intretinerea acesteia.
La succesiunea mamei, bunica nu va veni fiindca exista descendenti. Astfel, casa va ramane celor 2 nepoate, fiicele mamei.
Mii de multumiri pentru raspuns. O zi buna.
Cu stima,
Iulia

irina.pricop a scris:

Fratele mamei nu poate lua nimic in calitate de mostenitor al mamei dvs. (sora lui) iar dvs. puteti prelua, singura sau imnpreuna cu sora, cu acordul bunicii, intretinerea acesteia.
La succesiunea mamei, bunica nu va veni fiindca exista descendenti. Astfel, casa va ramane celor 2 nepoate, fiicele mamei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire aurelica aurelica Buna ziua, Va rog frumos, sa-mi spuneti si mie ce pot sa fac in cazul pe care am sa-l descriu. Parintii mei, au stat in aceeas ... (vezi toată discuția)
Mostenire- poate fi atacata aceasta vanzare si de catre cine? ionitaanca ionitaanca Buna ziua Bunica mea a avut o singura fiica , pe mama mea ,care la rindul ei a avut 5 fete printre care si eu. Bunica a vindut apartamentul , uneia dintre ... (vezi toată discuția)
Obligatii si drepturi cu privire la mostenire raluk25 raluk25 Buna ziua. Problema mea este urmatoarea: mama mea a decedat in urma cu cateva luni. Ne-a ramas drept mostenire mie (22 ani ), fratelui meu (18 ani) si ... (vezi toată discuția)