avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare in scopuri de TVA pentru vanzari online?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare in scopuri de TVA pentru vanzari online?

Buna ziua,
Societatea noastra are ca obiect de activitate comertul, cu amanuntul, si vinde produse prin case de comenzi/internet.
Am fost informati de catre un partener, ca daca avem vanzari mai mari de 10000 de euro, catre persoane fizice, trebuie sa ne inregistram in scopuri de TVA.
Societatea noastra, vinde doar in Romania.

Aceasta mentiune, de vanzari online, catre persoane fizice, de peste 10000 de euro, se aplica doar daca vinde si in alte tari sau doar in Romania?

Eu stiam ca trecerea unei firme de la neplatitor de TVA la platitor de TVA se poate face prin optiune sau la depasirea cifrei de afaceri de echivalent 88500 euro.

Multumesc,
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iunie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:12, 10 Iunie 2022
Doar daca vindeti catre tari din UE la PF se aplica acel plafon de 10.000 euro pt cod de TVA special. Daca vindeti in tara pana la 300.000 lei nu aveti nicio obligatie referitor la TVA.
Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2022
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Multumesc. Asa ma gandeam si eu dar nu am gasit vreun text de lege special, privind doar vanzarea in Romania.
vedeti la art 278^1 din Codul fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva intracomunitar firma neplatitoare tva Alex N Alex N Buna ziua, O societate comerciala, neplatitoare de tva in Romania, achizitioneaza marfuri din UE si vinde fara TVA in Romania. Achizitiile din state UE sunt ... (vezi toată discuția)
Firma neplatitoare de tva poate livra intracomunitar? Ursacescu Ursacescu Bună ziua, dacă suntem o firma neplatitoare de TVA, putem livra produse intracomunitar? Mulțumesc (vezi toată discuția)
Trebuie sa obtina un cod special de tva? stela chelner stela chelner Buna ziua, O societate neplatitoare de tva in Romania, vrea sa livreze produse in strainatate. Trebuie sa obtina un cod special de tva sau sa solicite ... (vezi toată discuția)