Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o solutie ...

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati, daca se poate, cu o solutie pentru problema urmatoare.
Sot si sotie, 2 copii. Divorteaza cand ambii copii erau inca minori. Se impart toate bunurile, se duc in directii diferite - copiii isi urmeaza mama in apartamentul nou cumparat. Planuiesc sa se impace, d-na ii doneaza d-lui jumatate din apartamentul nou achizitionat - Nu se impaca, donatia ramane. D-ul se recasatoreste la aprox. 5 ani distanta dupa ce a primit donatia - Locuiesc in alta localitate si acum. Dupa multi ani, fara sa primeasca pensie alimentara sau orice alt suport pentru copii, d-na decedeaza. Copiii fac succesiune, primesc fiecare 25% din apartament.
Pot acei copii sa faca ceva pentru a recupera cei 50% din apartament, donat catre al lor tata?
In caz de deces al tatalui (fiind casatorit inca), copiii cat % o sa mosteneasca? In cazul in care nu se poate face nimic pentru a recupera jumatatea de apartament donata anterior.
Tatal lor nu a investit nimic in acel apartament, nici macar impozitul nu si l-a platit + amenintari si reclamatii la politie catre mama copiilor, injurii, etc.
Se poate rezolva cumva aceasta problema?

Multumesc,
Donatia nu au cum sa o recupereze.
Sa aștepte sa decedeze si tatal , vor mosteni 3/4 din cota lui din casa.
Daca tatal nu foloseste casa , nu exista interes din partea copiilor sa ceara partajul.