Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! Mi s-a facut o plangere penala de o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! Mi s-a facut o plangere penala de o persoana necunoscuta, ...

Buna seara! Mi s-a facut o plangere penala de o persoana necunoscuta, am idee cine e. Momentan dosarul e in REM, dar despre mine e vorba. Politistul care analizeaza dosarul poate sa ma puna in legatura cu cel care a facut plangerea? Vreau sa imi cer scuze, sa ii platesc paguba si sa isi retraga plangerea, caci maine merg la sectie sa declar ca eu am fost.
AndreiDumitru1, utilizator
Mai concret despre ce este vorba? Daca nu sunteti inca urmarit penal si stiti ca ati comis o fapta prin care ati creat un prejudiciu, puteti incerca sa contactati victima personal sau printr-un mediator, cu atat mai mult cu cat afirmati ca stiti cine este. Inteleg ca doriti sa mergeti la politie si sa va recunoasteti fapta, dar ati fost chemat, ati primit vreo hartie acasa?

Ana Cristina Margu Birou de mediator a scris:

Mai concret despre ce este vorba? Daca nu sunteti inca urmarit penal si stiti ca ati comis o fapta prin care ati creat un prejudiciu, puteti incerca sa contactati victima personal sau printr-un mediator, cu atat mai mult cu cat afirmati ca stiti cine este. Inteleg ca doriti sa mergeti la politie si sa va recunoasteti fapta, dar ati fost chemat, ati primit vreo hartie acasa?

Nu am primit. A fost primita hartie la firma in care intrebau (politistii) cine a condus masina cu numarul de inmatriculare respectiv, iar acela am fost eu. Eu am comis faptele si vreau maine sa merg la sectie sa imi recunosc faptele. Vreau sa stiu daca politistul care se ocupa de caz poate sa imi faca legatura cu pagubitul sa vorbesc cu el. Vreau sa imi cer scuze, sa achit pagubele, deranjul si sa isi retraga plangerea….
Multumesc pentru raspuns!
În funcție de fapta este posibil ce vreți.
Se poate face prin avocat dar după câteva luni veți putea și fără avocat.