Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutați-mă vă rog cu o problemă, când s-a născut ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutați-mă vă rog cu o problemă, când s-a născut copilul ...

Buna ziua..ajutati-ma va rog cu o pb...când s-a născut copilul, eram divorțată de primul soț.. cu un alt partener....după divorț am păstrat numele primului sot.. iar în certificatul de naștere la Rubrica mamei s-a pus evident numele de familie păstrat al primului soț..copilul a fost in regula, fiind recunoscut și fiind trecut pe numele partenerului...acum, pe cale administrativă am revenit la numele de fată, dar la starea civila mi s-a explicat că deși am revenit la numele de fată, în certificatul de naștere al copilului nu se va modifica numele de la rubrica mamei, pt că nu contează că oricum l-a recunoscut tatăl și că nimeni nu se va uita la un detaliu minor, la rubrica mamei..că este important doar numele final al copilului, că e recunoscut de tata și că nu mai are importanta.....este foarte neplăcut să apară acolo numele păstrat după divorț daca acum am reușit să îmi reiau numele pe cale administrativă..mă puteți sfătui in acest sens??!
Numele mamei din certificat, asa ramane. Ala e numele pe care il avea mama la data nasterii copilului.
gi-jane2, moderator