Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... MODIFICARE NUME MAMA CERTIFICAT NASTERE (DOAR IN ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

MODIFICARE NUME MAMA CERTIFICAT NASTERE (DOAR IN RUBRICA NUMELUI MAMEI)

Buna ziua..ajutati-ma va rog cu o pb...când s-a născut copilul eram divorțată de primul soț cu un alt partener....după divorț am păstrat numele primului sot.. iar în certificatul de naștere la Rubrica mamei s-a pus evident numele de familie al primului soț..dar copilul a fost in regula, fiind recunoscut și fiind trecut pe numele partenerului...acum, pe cale administrativă am revenit la numele de fată, dar la starea civila mi s-a explicat că deși am revenit la numele de fată, în certificatul de naștere al copilului nu se va modifica numele de la rubrica mamei, pt că nu contează că oricum l-a recunoscut tatăl și că nimeni nu se va uita la un detaliu minor, la rubrica mamei..că este important doar numele final al copilului.....este foarte neplăcut să apară acolo numele păstrat după divorț daca acum am reușit să îmi reiau numele pe cale administrativă..mă puteți sfătui in acest sens??!
poate este totusi posibil cumva....
V-au răspuns corect functionarii de la Starea Civila. În certificatul de nastere este trecut numele pe care mama l-a avut la acel moment. Modificarea ulterioara a numelui dvs nu implica și schimbarea certificatului de nastere pentru ca numele se dobândește pentru viitor și nu pentru trecut.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Certificatul a fost legal emis pe numele dvs de la acel moment si nu poate fi schimbat ulterior, indiferent cate nume schimbati dvs.