Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... oug 209
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

oug 209

am beneficiat de oug 100 data inscrierii la pensie ese 2004
cand pot beneficia de l218?

Nu puteti beneficia de Legea nr. 218/2008 pentru ca punctajul suplimentar pentru activitatea desfasurata in grupe de munca se acorda o singura data, nu de mai multe ori.

In anul 2008 au aparut doua acte normative care modificau aceleasi articole ale Legii nr. 19/2000, deci contineau prevederi contradictorii. Este vorba despre OUG nr. 100/2008 si Legea nr. 218/2008. Acestea au fost puse in acord prin adoptarea OUG nr. 209/2008.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
siminonnicolae a scris:
prin proces se poate obtine aplicarea legii 218/2008 de la 1 01 2010 dupa ce am beneficiat de ordonanta 100/2008

Interventie moderator

Va rog sa nu postati mai multe topicuri in legatura cu aceeasi problema. Daca mai aveti intrebari, apasati butonul "raspunde" si scrieti mesajul. Multumesc!

Oare n-ati inteles ce am scris mai sus? Legea nr. 218/2008 este partial abrogata prin OUG nr. 209/2008.
In prezent punctajul suplimentar se acorda in temeiul a doua articole introduse in Legea nr. 19/2000 prin OUG nr. 209/2008. Nu puteti primi de doua ori punctajul suplimentar aferent grupei de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea