Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Dupa divort in februarie am achizitionat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Dupa divort in februarie am achizitionat un imobil ...

Bună ziua,
Dupa divort in februarie am achizitionat un imobil intr-o curte comună.Neavand prea multi bani și fără dorinta de a ma imprumuta am decis ca este un loc ideal pt fiul meu(6 ani) având gradinite,scoli, parcuri in imediata vecinatate a imobilului.
Problema este ca cei de la ap nr 1(noi suntem nr 2) vor sa vânda imobilul lor unei familii mari (9 adulti și 6 minori ) de etnie rromă.Intrebarea este daca există vreo cale legala de ai îndupleca pe vecini sa le vânda casa acestei familii?
Mulțumesc mult pt eventualele răspunsuri.
Gabriella1215, utilizator
Verificați dacă nu cumva aveți un drept de preemțiune dvs sau restul vecinilor astfel încât sa împiedicați vânzarea către alte persoane.
Evident, dacă acest drept nu exista sau deși exista vecinii nu doresc sa achiziționeze imobilul atunci dreptul de proprietate nu poate suporta alte îngrădiri.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Mulțumesc pentru răspuns D-na Avocat.
Nu aveti cum sa ii impiedicati, probabil ca nu au gasit alt cumparator.
Puteti sa vindeti dvs pana sa vanda ei, ar fi si asta o varianta.