Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Comerț online prin intermediul platformei OLX
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Comerț online prin intermediul platformei OLX

Bună ziua!
Dacă efectuez comerț online prin intermediul platformei OLX(regulat), trebuie ca anul viitor să declar veniturile, și eventual să impozitez 10% din venituri, nu?(fiind pers fizică)
george-neagu, moderator
daca veniturile sunt continue ...trebuie sa va si autorizati ca PFA si depuneti Declaratia unica in 30 zile de la autorizare cu venitul estimat pe 2022 .
Daca bunurile sunt obiecte personale uzate, respectiv haine, incaltaminte, paturi, carti, etc.,comercializate pe OLX, la fel se procedeaza? Trebuie PFA+declaratie unica?
bineinteles ca nu
depinde acuma sa nu exagerati cu bunurile ( de ex daca vindeti 300 perechi de pantofi si 200 de paturi nu prea e ok :)