Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produse doar cu seria și nr de buletin.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produse doar cu seria și nr de buletin.

În mall, există unul-două magazine de haine care acceptă să faci retur numai dacă le dai seria și nr de buletin.

La întrebare: de ce este nevoie de ele, mi s-a răspuns că asta e legea contabilității.

Ceva e putred aici:

1. De ce nu toate magazinele cer datele respective când vrei să returnezi un produs ?

2. De ce nu mi se cere seria și nr și atunci când cumpăr ?
E aberație, faceti sesizare la anspdcp.
nu e nicio aberatie; se face o dispoitie de plata si se trec datele persoanei careia magazinul ii returneaza bani contra produs; ca unii nu fac, e altceva, dar e corect; cand cumparati e altceva; cand cumparati si dvs. primiti pe bon datele firmei, nu? la fel si ei, prin analogie; Zara e unul din magazine si este corect ceea ce fac; daca ati observat, la schimbul de produse identice (pantaloni 34 cu pantaloni 36, acelasi model, acelasi cod de bare) nu se cere
nume, prenume si adresa- strada , sector, oras, e suficient .
sa urmărim legislația și sa nu ne pierdem in detalii: returul produselor cumpărate din magazine cu înapoierea contravalorii nu este obligatoriu potrivit legii; prin urmare, magazinele va fac un hatâr (au o politica mai favorabila decât statul).
dacă magazinul nu va accepta returul, indiferent ce invocă, dvs nu aveți unde și cum sa reclamați
adriandimitriu, utilizator