avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produse doar cu seria și nr de buletin.
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produse doar cu seria și nr de buletin.

În mall, există unul-două magazine de haine care acceptă să faci retur numai dacă le dai seria și nr de buletin.

La întrebare: de ce este nevoie de ele, mi s-a răspuns că asta e legea contabilității.

Ceva e putred aici:

1. De ce nu toate magazinele cer datele respective când vrei să returnezi un produs ?

2. De ce nu mi se cere seria și nr și atunci când cumpăr ?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 16:48, 15 Iunie 2022
E aberație, faceti sesizare la anspdcp.
nu e nicio aberatie; se face o dispoitie de plata si se trec datele persoanei careia magazinul ii returneaza bani contra produs; ca unii nu fac, e altceva, dar e corect; cand cumparati e altceva; cand cumparati si dvs. primiti pe bon datele firmei, nu? la fel si ei, prin analogie; Zara e unul din magazine si este corect ceea ce fac; daca ati observat, la schimbul de produse identice (pantaloni 34 cu pantaloni 36, acelasi model, acelasi cod de bare) nu se cere
nume, prenume si adresa- strada , sector, oras, e suficient .
sa urmărim legislația și sa nu ne pierdem in detalii: returul produselor cumpărate din magazine cu înapoierea contravalorii nu este obligatoriu potrivit legii; prin urmare, magazinele va fac un hatâr (au o politica mai favorabila decât statul).
dacă magazinul nu va accepta returul, indiferent ce invocă, dvs nu aveți unde și cum sa reclamați
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iunie 2022
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Returnărea unui produs și recuperarea banilor leo2000ro leo2000ro Buna ziua, va rog să mă îndrumați pt recuperarea banilor și a unui produs cumpărat ieri. Am cumpărat dintr un magazin 2 perechi perechi de pantaloni, ... (vezi toată discuția)
Numerotare facturi, mai multe puncte de lucru ramona231 ramona231 2 magazine, vanzare cu amanuntul, cu programe de gestiune fiecare. Atunci cand clientul solicita factura sau returneaza un produs se intocmesc facturi. ... (vezi toată discuția)
Politica/drepturi returnare produs Andrei_78 Andrei_78 Buna ziua, Pentru ca imi place sa-mi ajut prietenii, am aflat de o noua situatie(chiar si pentru mine) legat de returnarea produselor. Un prieten vrea sa ... (vezi toată discuția)