Forum Discuţii juridice Traduceri CIF si PFA. Buna, Traducator autorizat de catre MJ, nu ...
Discuție deschisă în Traduceri

CIF si PFA. Buna, Traducator autorizat de catre MJ, nu am PFA. Ca sa colaborez ...

Buna,

Traducator autorizat de catre MJ, nu am PFA.
Ca sa colaborez in regim de continuitate cu o firma pe traduceri mi s-a propus sa-mi eliberez CIF si sa facturez in baza acestuia.
Inca mi-e neclar, imi pot desfasura activitatea linistita doar cu CIF fara PFA?
Puteti declara activitatea la ANAF, obtineti CIF, completati declaratie anuala de venit in vederea impozitarii si taxarii. Sunteti considerata PFI.
Ca PFA inregistrati firma la Registrul comertului si declarati activitatea la ANAF.