avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Doresc sa dezvolt o afacere de tip agroturism pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Doresc sa dezvolt o afacere de tip agroturism pe PFA-ul meu.

Buna ziua,
Am si eu rugamintea sa-mi dati un sfat. Impreuna cu sotul meu detin o proprietate (teren+casa). Doresc sa dezvolt acolo o afacere de tip agroturism pe PFA-ul meu. Am sediul profesional la locatie si am declarata la Registrul Comertului activitatea de turism la sediul profesional. Stiu ca va trebui sa iau casa de marcat, "margaretele" aferente si toate avizele: mediu, ISU, DSP, etc. Problema este ca eu ca PFA vreau sa investesc acolo pt activitatea respectiva. Camere cu baie, o terasa, gratar si altele necesare. Mai trebuie facut intre noi ca proprietari si eu ca PFA vreun alt act in afara de contractul de comodat pt sediul profesional existent deja si depus la Registrul Comertului?
Intreb acest lucru pentru ca, desi, investitiile vor fi facute de PFA, autorizatiile de construire vor fi obtinute pe persoana fizica, intrucat doua persoane fizice sunt proprietari ai terenului (nu stiu sa se poata altfel). Iar cheltuielile respective trebuie decontate pe PFA. Aceste cheltuieli se fac EXCLUSIV in vederea desfasuratii activitatii PFA. Multumesc
Ultima modificare: Luni, 20 Iunie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ilbobass , utilizator 17:54, 21 Iunie 2022
Proprietarii dau către PFA dreptul de folosință al imobilului prin contractul de comodat în vederea desfășurării activității economice. Acolo trebuie specificat ce cheltuieli sunt suportate de PFA. Dacă în cel inițial nu ați cuprins tot, puteți completa cu un act adițional.

Legea nu limitează ce cheltuieli pot fi făcute decât prin expresia: „să fie făcute în scopul obținerii veniturilor”.
Multumesc pentru raspuns. Ca fiu eu lamurita pe depin, doresc sa fac urmatoarea precizare. Deci PFA poate construi camere cu baie, terasa, gratar, etc in scopul obtinerii veniturilor din turism, daca contruirea acestora si utilizarea lor pentru primirea clientilor este trecuta in contractul de comodat. Am inteles bine? Nu este necesar pentru PFA drept de superficie?

Iulian MANEA a scris:

Proprietarii dau către PFA dreptul de folosință al imobilului prin contractul de comodat în vederea desfășurării activității economice. Acolo trebuie specificat ce cheltuieli sunt suportate de PFA. Dacă în cel inițial nu ați cuprins tot, puteți completa cu un act adițional.

Legea nu limitează ce cheltuieli pot fi făcute decât prin expresia: „să fie făcute în scopul obținerii veniturilor”.

Ultima modificare: Marți, 21 Iunie 2022
ilbobass, utilizator
Da. Dreptul de superficie se obține prin contractul de comodat.

[ link extern ]
Multumesc!

Iulian MANEA a scris:

Da. Dreptul de superficie se obține prin contractul de comodat.

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare cheltuieli amenajare sediu este legal fara ca sediul sa fie al firmei floriral floriral cheltuielile cu amenajarea unui sediu fara ca acesta sa fie al firmei, de fapt exista doar contractul de comodat , se pot deconta (vezi toată discuția)
Chirie pt locuit + activitate pfa -> doua contracte? lucin lucin Doresc sa inchiriez un apartament cu trei camere, din care o camera va fi folosita pentru PFA cu activitate de informatica, iar restul apartamentului pentru ... (vezi toată discuția)
Impozit locuinta 2016 leosimi leosimi Buna ziua, Am urmatoarea situatie: apartament pe pe persoana fizica, proprietari sot si sotie. Apartamentul are 53 metri patrati, 2 camere, 1 bucatarie, 1 ... (vezi toată discuția)