Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, 1. Care este termenul legal privind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, 1. Care este termenul legal privind dezbaterea unei ...

Buna ziua,
1. Care este termenul legal privind dezbaterea unei succesiuni notariale in interiorul caruia platile sunt mai mici sau pot exista chiar unele scutiri?
2. Care sunt aceste taxe mai mici (sau scutiri) si cum se modifica acestea dupa termenul legal de dezbatere ?
Daca dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces, sunteti scutit de plata impozitului de 1% din valoarea masei succesorale.
Veti avea de achitat doar taxele notariale si cele datorate Oficiului de Cadastru- dupa caz.
Multumesc frumos pt raspunsul dvs rapid.