avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, 1. Care este termenul legal privind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, 1. Care este termenul legal privind dezbaterea unei ...

Buna ziua,
1. Care este termenul legal privind dezbaterea unei succesiuni notariale in interiorul caruia platile sunt mai mici sau pot exista chiar unele scutiri?
2. Care sunt aceste taxe mai mici (sau scutiri) si cum se modifica acestea dupa termenul legal de dezbatere ?
Cel mai recent răspuns: stefangero , utilizator 19:11, 20 Iunie 2022
Daca dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces, sunteti scutit de plata impozitului de 1% din valoarea masei succesorale.
Veti avea de achitat doar taxele notariale si cele datorate Oficiului de Cadastru- dupa caz.
Multumesc frumos pt raspunsul dvs rapid.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiunea Nita Lacramioara Nita Lacramioara Ce reprezintă termenul dat de la decesul defunctului, până la dezbaterea succesiunii? In articolul publicat pe siteul Dvs, specifică doar termenul de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Succesiune stela tanase stela tanase 1.dupa decesul soacrei mele(divortata) sotul este unic mostenitor, care sunt pasii ce trebuie urmati pentru dezbaterea sucesiunii si care este termenul de ... (vezi toată discuția)
Succesiune Theo1987bia Theo1987bia Bună ziua. Tatăl meu a decedat în urma cu 2 luni, și am înțeles ca dacă noi moștenitorii (mama, eu, frate) dezbatem succesiunea înainte de a se ... (vezi toată discuția)