Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari modifica schita imobilului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari modifica schita imobilului

VA rog sa ma ajutati cu privire la abuzul Asociatiei de proprietari, care in baza votului majoritar, doreste sa modifice toata schita cladirii, deoarece 13 apartamente au fost cumparate de catre o firma si transformate complet, dar fara acordul proprietarilor nici macar a celor direct afectati, pe baza unor autorizatii nelegale, iar acum vor sa angajam un topograf sa refaca toata schita imobilului ( cica nu corespund schitele cu starea de fapt), dar noi am atacat in instanta aceste autorizatii si demolari, modificari structurale, unele autorizatii au fost anulate. Ce putem face in Adunarea Generala al asociatiei pentru a impiedica acesteasta refacere a schitei imobilului ?
Ar fi indicat sa ne constituim cele 5 familii care am mai ramas necumparati de aceasta firma intr~o alta asociatie , sa nu mai depindem de faptul ca ei fac orice pentru ca sunt majoritari ? noi avem contorul de apa separat de ei, incalzirea este pe lemne, deci nu este in comun.
Ce parere aveti ?
Va multumesc anticipat !
Nu pot exista doua asociatii de proprietari in acelasi imobil.
In cazul in care mai sunt pe rol si alte autorizatii pe care dvs. le-ati contestat, ar fi intelept din partea presedintelui sa nu inculda refacerea schitet pe ordinea de zi.
Daca, totusi, o face, aveti termen de 45 de zile sa o contestati si pe aceasta, tot in instanta.
I