Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lucrurile si bunurile personale din casa părintească
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lucrurile si bunurile personale din casa părintească

Mă aflu în următoarea situație. Mama a plecat de acasa de jumătate de an din cauza tatălui meu, eu am rămas acasă împreună cu fratele meu. Recent am plecat si eu de acasa. M-am mutat la iubitul meu, tot din cauza tatălui meu. Tata a venit acasa cu o altă femeie si fata acesteia. Mi-am luat doar câteva lucruri necesare dar eu as vrea sa-mi pot lua toate lucrurile mele cât mai rapid. Tata ma tot înjură, ma jigneste si ma amenința atât cu bătaia cât și omorul daca mai calc pe acasa. Spune că are nevoie de camera mea liberă însă nu-mi da voie sa vin sa-mi iau toate lucrurile. Momentan am apucat sa-mi încui camera dar tata spune ca-mi v-a sparge camera si-mi da foc la lucruri sau le v-a arunca.Eu numai ma pot întoarce la domiciliu din cauza tatălui meu care este foarte agresiv.
Adaug fapul ca sunt majora si studenta iar în camera mea aveam foarte multe materiale pentru facultate dar din cauza tatălui nu le pot lua.
Cum as putea proceda legal sa-mi iau toate lucrurile?
Buna ziua, puteti sa il notificati pe tatal dvs cu privire la restituirea bunurilor dvs personale. Depinde si cine este proprietar al imobilului. Ulterior puteti sa il actionati in instanta cu o cerere intemeiata pe obligatia de a face in vederea recuperarii bunurilor.