Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna. Sunt plecata din România de 20 de ani. Am lasat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna. Sunt plecata din România de 20 de ani. Am lasat in apartamentul ...

Buna.
Sunt plecata sin România de 20 de ani. Am lasat in apartamentul meu pe fiul meu, care timp de 20 de ani s.a ocupat cu plata întreținerii, facturi curente, impozit, amenajari etc.
Acum vreau sa vand acest apartament.
Fiul meu poate solicita despagubiri pentru investitiile facute sau poate solicita altceva?
Mulțumesc.
Buna seara, daca a investit bani proprii pentru imbunatatiri si are dovezi in acest sens, da, poate cere contravaloarea acestora daca nu sunt mai vechi de 3 ani. Daca a si locuit acolo si a facut investitii necesare pentru locuit spre exemplu, nu poate cere contravaloarea acestora.