Forum Discuţii juridice Executare silită Executare decizie definitiva plata
Discuție deschisă în Executare silită

Executare decizie definitiva plata

Buna ziua,

Sora mea a castigat in instanta, dupa mai multe recursuri ale fostului partener, cu decizie definitiva un proces cu acesta prin care el este obligat sa ii restituie o anumita suma de bani.
El nu intentioneaza sa faca asta. Ea cum il poate executa?
Ideea este ca ea nu mai are resurse financiare pentru avocat/executor. 1.Exista o alta cale mai putin costisitoare?
2.Dupa executare, acesta este obligat sa plateasca suma intreaga sau doar procent din salariu? (Ea a facut un credit pentru a achita creditul lui, apoi s-au despartit. Ea inca plateste lunar la acel credit)
3. Avand in vedere ca el plateste si pensie alimentara, daca va fi obligat la procent din salariu, care va fi acesta?
4. Are doar un autoturism pe numele lui, se poate executa acesta pentru a achita parte din datorie?
Multumesc!
Buna ziua,

1. nu exista alta modalitatea de executare decat prin executorul judecatoresc, daca partile nu se inteleg amiabil.
2. in cadrul executarii silite se va solicita recuperarea intregii sume, insa, daca executarea se efectueaza prin poprire se va executa ca si procentaj din salariu, pana la recuperarea integrala a debitului.
3. se va executa suma care a fost obtinuta in cadrul litigiului in care s-a obtinut hotararea judecatoreasca.
4. se poate executa si autoturismul.