Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru/intabulare imobil detinut de mai multi ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru/intabulare imobil detinut de mai multi proprietari fara acordul acestora

Buna ziua.
Detin cota de 1/2 dintr-un imobil construit in 1920. Cealalte jumatate este detinuta de fratele meu care a decedat si in urma caruia nu s-a facut succesiunea. Nu este partaj facut intre mine si fratele meu. Mostenitorii acestuia nu se inteleg, se cearta si isi pun ”piedici” continuu. Imobilul nu este intabulat, as vrea sa fac intabularea si inrgistrarea acestuia in cartea fnciara pe cheltuiala mea. Pot sa fac acest demers, in acest moment, fara acordul mostenitorilor fratelui meu?
Multumesc.
Presupun ca detineti in baza unui CM cota de 1/2. Dar singur nu puteti face nici cadastru si nici intabulare. Le veti putea face impreuna cu mostenitorii fratelui, dupa eliberarea CM-ului in urma dezbaterii succesiunii fratelui. Atunci evental veti putea face si un partaj, daca veti dori, dupa cadastru si intabulare.
Da, certificat de mostenitor.
Va multumesc.