Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predarea reciclabile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predarea reciclabile

Buna ziua, relatez urmatoarea situatie : presedinta asociatiei de proprietari detine si functia de menajera, de cateva zile aceasta solicita de la fiecare apartament suma de 3 lei lunar pentru a preda peturile stranse de la locatari odata pe saptamana. A afisat la vizierul blocului numele persoanelor care au achitat, mentionez ca nu se elibereaza chitanta.
Este sau nu legala aceasta actiune ?
nela2755, utilizator
Desi stiti raspunsul, doriti sa va confirmam ca actiunea este i l e g a l a.
Faceti o plangere la Primarie, sau discutati si aprobati ca procedura sa fie introdusa la capitolul cheltuieli pe lista de plata si atunci si plata seviciului va fi legala - daca asta va deranjeaza cel mai mult...
Presedinta de asociatie prin pretentia impusa dovedeste ca are interesul sa incalce dispozitiile in vigoare
Asociatia de proprietari,presedinta de asociatie nu au drept legal sa incaseze sume financiare fara a se inregistra in evidentele contabile in temeiul documentelor legale
Concret,presedinta dv de asociatie impune sume financiare fara drept legal,pentru care nu elibereaza documente justificative legale,respectiv realizeaza sume pentru sine,fapta sub incidenta legii penale