Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cote de moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cote de moștenire

Bună seara, domnul X are 2 copii din prima căsnicie. Cu a doua soție nu are copii, însă aceasta are un copil cu handicap din altă căsnicie. După câțiva ani, a doua soție moare. Domnul X devine tutorele copilului cu handicap. În cazul în care moare și domnul X, cum se face împărțirea bunurilor (locuinței)? Are legătură cu vârsta copilului? Mulțumesc frumos.
AMC_Anna, utilizator
Nu are legătură cu vârsta copilului.
Pe soție o mostenesc domnul X și copilul acesteia.
Pe domnul X, îl mostenesc doar cei 2 copii ai sai.

Mai la concret, depinde ce bunuri proprii a avut fiecare și ce bunuri comune au dobândit în timpul căsătoriei.