avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua Mama și tata au construit împreună o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua Mama și tata au construit împreună o casă . După ...

Cadastru
Bună ziua
Mama și tata au construit împreună o casă . După decesul tatălui am făcut succesiunea , eu renunțând la tot în favoarea mamei . Acum mama și eu , unicul lor copil , vrem să îi donăm casa fiicei mele . Nu avem cadastru făcut la casă . Vecinii care erau atunci când am făcut succesiunea nu mai sunt . Casele vecine au alți proprietari . Acum când facem cadastru trebuie să trecem ca vecini noii proprietari ? Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Iulie 2022
ninasave, utilizator
Nu exista institutia renuntarii in favoare cuiva. Ati renuntat pur si simplu. Daca tata nu mai avea frati/surori/parinti/nepoti, a revenit totul mamei. Motiv pentru care, doar mama poate dona fiindca dvs. nu aveti nici o calitate. Cand faceti cadastrul, treceti vecinii de acum fiindca este cadastrul din acest moment.
In mod cert expertul care va realiza lucrarea de cadastru stie cum sa procedeze.In mod.normal lucrarea ar trejui sa reflecte situatia actuala ..
Ultima modificare: Luni, 4 Iulie 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitati de transfer drept de proprietate doru dumitru doru dumitru Suntem 3 frati naturali dar fratele cel mare a fost infiat de bunicul matern deoarece nu era primit la liceu (tata era chiabur). Ca o paranteza, as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Renuntarea la mostenire mircea aurelian lucian mircea aurelian lucian Buna ziua , tatal meu a renuntat la mostenirea dupa tatal lui ,in 2017,cand a renuntat,mama lui era in viata,a renuntat in favoarea surorii sale. Acum ,am ... (vezi toată discuția)
Donatie ninasave ninasave Buna ziua Dupa decesul tatalui meu am facut succesiunea eu renuntand la ce mi se cuvenea in favoarea mamei(fiind unicul copil )Mama vrea sa ii dea casa ficei ... (vezi toată discuția)