Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua.Sotul meu este pensionar anticipat de 2 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua.Sotul meu este pensionar anticipat de 2 ani și jumătate.In ...

Bună ziua.Sotul meu este pensionar anticipat de 2 ani și jumătate.In iunie a făcut 65 ani și urmează să primească pensia pentru limită de vârstă.Asta se va face incepand cu luna iulie sau mai are de așteptat? Mulțumesc!
Bună ziua.Sotul meu a intrat la pensie anticipata în urma cu 2 ani.Acum a făcut 65 de ani și a primit decizia de pensie la limită de vârstă La depunerea dosarului de pensie în urmă cu 2 ani am avut o adeverință pentru sporuri obținute intr.o perioada de 10 ani când a lucrat pentru Ministerul de apărare ca civil, mai exact un spor de 25 la sută.Acest spor nu a fost adăugat la calcularea pensiei nici în primii 2 ani și nici acum. Ce putem face? Trebuia să facem acum o cerere pentru recalcularea pensiei? Mulțumesc!