Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Este posibil ca sotia, reclamant,sa obtina divortul neavand motive temeinice,eu ,parat,nedorind divortul,sotia parasind domiciliul comun,luand cu ea minorul in varsta de 4ani pt a locui cu acesta intr-o garsoniera inchiriata,dupa ce a folosit toti banii comuni in amenajarea locuintei parintilor ei,cu toate ca a cerut divortul din vina exclusiva a paratului precum si cheltuieli de judecata?
chiar daca unul dintre soti se opune, instanta de judecata poate pronunta desfacerea casatoriei, la cererea reclamantului .
conteaza probatoriul administrat in cauza .
in cazul in care sotia va dovedi ca dvs. sunteti vinovat exclusiv de racirea relatiei conjugale , fapt ce a condus la divort, veti fi obligat sa restituiti reclamantei cheltuielile de judecata .
dar, aveti posibilitatea sa depuneti actiune reconventionala, prin care solicitati dvs. desfacerea casatoriei din vina reclamantei-parate, incredintarea minorului si obligarea acesteia la restituirea cheltuielilor de judecata ce le