Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua! In situatia in care am avut CIM cu 8 ore ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua! In situatia in care am avut CIM cu 8 ore /zi din anul ...

buna ziua!
In situatia in care am avut CIM cu 8 ore /zi din anul 2015 pana in iunie 2022 , apoi din iulie s-a diminuat perioada timpului de lucru la 2 ore pe zi pentru o perioada de 2 luni respectiv pana in august inclusiv , iar incetarea CIM v-a fi cu data de 1 septembrie 2022 , cum se calculeaza concediul de odihna neefectuat de 31 zile din care 25 zile aferent anului 2021 ?
Durata timpului de munca nu afecteaza concediul de odihna.
Ma refeream la faptul ca, la calculul co neafectat raportat la media venitului pe ultimele 3 luni , deoarece venitul.meu se diminuează datorita timpului de lucru de 2 ore

Cornel Vasile a scris:

Durata timpului de munca nu afecteaza concediul de odihna.

Asa este legea.. dvs nu aveți ce sa faceți ... în schimb angajatorul dvs da. Citiți art 150 din Codul muncii.