Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Am lovit pe cineva in parcare cu mașina de firmă in ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Am lovit pe cineva in parcare cu mașina de firmă in timpul ...

Am lovit pe cineva in parcare cu mașina de firmă in timpul programului, am anunțat la firma, am făcut amiabila cu persoana respectivă, iar acum șeful firmei mi a zis ca trebuie sa semnez o hârtie cum că dacă stau mai puțin de 1 an la el in firma, voi plătii eu daunele provocate, spunând ca mașina accidentată a reparat o pe firma, nu pe asigurare, are dreptul sa facă asta? Precizez că mașina de firma nu a avut nimic, cealaltă mașina implicată a fost avariată.
Cred că este vorba de un șantaj. Autoturismul firmei nu poate fi reparată (dacă a suferit avarii în urma accidentului de circulație) numai dacă este asigurată CASCO. Nu cred că există o asemenea asigurare. Patronul firmei dorește să repare autoturismul pe cheltuiala dvs.
ing. Ioan Ciobanu