Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

este posibila respingerea exceptiei de necompetenta teritoriala in procesul de divort,daca aceasta a fost ridicata prin intampinarea -depusa la posta in data de 11.12.2009,termenul de judecata pe fond fiind in data de16.12.2009,tinand cont de faptul ca actiunea afost introdusa la domiciliul reclamantei,cu toate ca exista un domiciliu comun la care mai locuieste inca paratul?
da. in acest caz competenta teritorial a judeca actiunea de divort, este judecatoria in a carei raza teritoriala partile procesuale au avut ultimul domiciliu comun.
si aceasta intrucat la ultimul domiciliu comun al partilor, unul dintre soti inca mai locuieste