Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre somaj

buna ziua. am si eu o intrebare:sunt in concediu de crestere a copilului pe 4 feb se implinesc 2 ani .pot beneficia de somaj?am auzit ca e legal dupa terminarea CCC mamele pot beneficia de somaj. daca am dreptul cum sa procedez? si ce termen de depunere a actelor este.va multumesc anticipat.
Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca la revenirea din concediu CIC se desfiinteaza locul de munca.
In ziua in care copilul implineste 2 ani mergeti la locul de munca unde ati lucrat inainte de a intra in concediul pentru cresterea copilului si faceti o cerere pentru reluarea activitatii. Daca intre timp postul dvs. a fost desfiintat angajatorul trebuie sa va ofere un post corespunzator pregatirii. Daca nu exista un asemenea post vi se poate desface contractul de munca cu art. 65 alin. (1) din Codul Muncii, cu dreptul de a obtine ajutorul de somaj.