Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am cumparat un teren intravilan cu suprafata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am cumparat un teren intravilan cu suprafata de 750mp ...

Buna ziua
Am cumparat un teren intravilan cu suprafata de 750mp , si am următoare situație:
Deși terenul este cu cadastrul făcut, am efectuat un nou cadastru și mi sa adus la cunoștință faptul că vecinii de lângă mine au o parte din teren, am incercat la poliție și mi sa specificat faptul că va trebui sa ii dau in judecată,
Va trebui să mă adresez instanței având în vedere faptul că am cadastru iar vecinii nu au,
Doresc să știu care ar fi durata procesului estimativ?
Mulțumesc
In functie de probatoriul ce va trebui sa fie administrat: expertiza, interogatorii, martori, adrese institutii etc, procesul poate dura 1-2 ani. Daca se exercita si cai de atac, atunci va dura mai mult.