Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de vanzare fără date de identitate Avem un act ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de vanzare fără date de identitate Avem un act de vanzare ...

Act de vanzare fără date de identitate

Avem un act de vanzare încheiat în anul 1985 între EZ vanzator și BD cumpărător.

În acest act este trecut ca BD este căsătorit cu BN . BN nu este parte în contract.
Numele de BN nu este însoțit și de alte date de identitate.
Avem un certificat de căsătorie care arata ca BD s-a căsătorit în anul 1986 deci la un an după vanzare.

Acum copii lui BN îmi ataca actele legandu-se de faptul existentei acestui nume BN deși nu demonstrează legătură lui BN din contractul din 1985 cu BN din 1986 din actul de căsătorie.
Repet numele BN din actul de vanzare ca fiind căsătorită cu BD nu este însoțit și de serie buletin,cnp sau alte date care sa ofere o certitudine cu privire la identitatea acesteia.
BN a decedat în 2000
BD a decedat în 2014
Eu sunt legatarul lui BD

Au interes copii lui BN ?
Antik, utilizator
Buna ziua,
La nivelul anului 1985 nu exista CNP.
Verificati daca casatoria era incheiata inainte de a fi cumparat imobilul respectiv. Verificati pe actul de casatorie data incheierii casatoriei, nu data emiterii certificatului de casatorie (uneori este diferita daca s-a pierdut actul initial si s-a scos duplicat).
Daca intr-adevar casatoria a fost incheiata dupa cumpararea imobilului atunci acesta este un bun propriu al lui BD.
Avand in vedere ca BN a decedat anterior lui BD, copii lui BN (daca acestia nu sunt si copii lui BD) nu au vocatie succesorala de pe urma lui BD.

Daca exista dosar in instanta, va sfatuiesc sa contactati direct un avocat care sa va formuleze intampinarea in mod corect, motivata cu argumente juridice, temei legal si jurisprudenta in materie.
Data incheierii căsătoriei cf. Actului de căsătorie și a extrasului de uz de la starea civila este în anul 1986.
Multumesc

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
La nivelul anului 1985 nu exista CNP.
Verificati daca casatoria era incheiata inainte de a fi cumparat imobilul respectiv. Verificati pe actul de casatorie data incheierii casatoriei, nu data emiterii certificatului de casatorie (uneori este diferita daca s-a pierdut actul initial si s-a scos duplicat).
Daca intr-adevar casatoria a fost incheiata dupa cumpararea imobilului atunci acesta este un bun propriu al lui BD.
Avand in vedere ca BN a decedat anterior lui BD, copii lui BN (daca acestia nu sunt si copii lui BD) nu au vocatie succesorala de pe urma lui BD.

Daca exista dosar in instanta, va sfatuiesc sa contactati direct un avocat care sa va formuleze intampinarea in mod corect, motivata cu argumente juridice, temei legal si jurisprudenta in materie.

Intai si intai verificati exact data casatoriei. Daca la data cumpararii nu erau casatoriti, bunul este bun propriu al lui BD si nu comun cu BN. Daca erau casatoriti, bunul este considerat comun si este de vazut daca BN, la data decesului, avea si alti mostenitori in afara de BD. Daca da (copii care intelegem ca nu erau si ai lui BD) atunci acestia vor veni in concurs cu sotul supravietuitor la mostenire, in cotele prevazute de lege, insa pe doar 1/2 cota ideala din imobil. Dar nu au vocatie succesorala si la mostenirea lui BD. Cine dobandeste imobilul prin testament se va afla in indiviziune cu acestia pentru partea care le-a revenit la moartea mamei lor.
Daca copiii sunt si ai lui BD, discutia este cu totul alta.
Data incheierii căsătoriei cf. Actului de căsătorie și a extrasului de uz de la starea civila este în anul 1986.
Multumesc

irina.pricop a scris:

Intai si intai verificati exact data casatoriei. Daca la data cumpararii nu erau casatoriti, bunul este bun propriu al lui BD si nu comun cu BN. Daca erau casatoriti, bunul este considerat comun si este de vazut daca BN, la data decesului, avea si alti mostenitori in afara de BD. Daca da (copii care intelegem ca nu erau si ai lui BD) atunci acestia vor veni in concurs cu sotul supravietuitor la mostenire, in cotele prevazute de lege, insa pe doar 1/2 cota ideala din imobil. Dar nu au vocatie succesorala si la mostenirea lui BD. Cine dobandeste imobilul prin testament se va afla in indiviziune cu acestia pentru partea care le-a revenit la moartea mamei lor.
Daca copiii sunt si ai lui BD, discutia este cu totul alta.

Daca doriti, imi puteti trimite actele pe mail sa arunc un ochi. Actul de proprietate, certificatul de casatorie si extrasul, testamentul. irina.pricop@yahoo.com. Fara vreo obligatie din partea dvs.
irina.pricop, utilizator