Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venituri ocazionale din activitati de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venituri ocazionale din activitati de cercetare / dezvoltare

Aș dori să știu cum se impozitează / se declară veniturile obținute de persoane fizice, pentru proiecte ocazionale de tip cercetare / dezvoltare?

Valoare proiecte: ~ $500 (/proiect)
Durata proiecte: ~ 2-5 zile
Beneficiar: o companie străină
Nr. Proiecte: 1-5 / an

În ce categorie ar intra astfel de venituri? Ar fi venituri realizate din "10.Alte surse" ("Alte venituri decât cele prevăzute la pct.10.1., pct.10.2 și pct.10.3)"?

Se plătește CAS și/sau CASS? Presupun că nu, deoarece valoare totală e sub plafonul de 12 salarii brute minime + Am venituri salariale normale pe lângă aceste proiecte.

Din ce înțeleg aceste activații nu se considera "activități independente", deoarece acestea NU sunt exercitate "cu regularitate, în mod continuu". (ref. Hotărâre 1/2016, pct 3.)

Activitatea s-ar putea fi considerată "Activitate cu caracter ocazional desfășurat de zilieri" ("activități de cercetare dezvoltare în alte științe naturale și inginerie - clasa 7219"), dar beneficiar fiind o entitate străină NU poate plăti impozitul pt. mine.

Mulțumesc!
BigShrek, utilizator
Se pot incadra ca venituri din alte surse si impozitate cu 10% . ( se depune declaratie unica pana la 25.05 a anului urmator celui realizarii venitului )
Daca la anul se va depasi plafonul de 6 salarii minime se va plati si CASS la 6 salarii minime.

Anul acesta plafonul minim e la 12 salarii pt CASS .