Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna ziua. Vin si eu cu o nelamurire. Parintii mei au divortat cand eu eram mica. La divort,au hotarat impreuna ca tatal meu sa aiba uzufruct viager iar eu,de la varsta de 18 ani sa fiu proprietar. Mentionez ca asta scrie si in contractul casei. Eu avand o relatie buna cu tatal meu,nu m-am dus niciodata sa declar ca eu sunt proprietar. In urma cu un an de zile am inteles ca ar avea niste datorii. M-am dus la circa financiara in sectorul 2 (eu locuiesc in 6) sa vad daca am ceva de platit pe numele meu.Mi s-a spus ca nu si ca figureaza mama si tata,in nici un caz eu. Intre timp mama mai mult ca sigur a fost sa verifice de ce este ea trecuta la circa financiara Sector 2 intrucat ei au divortat in urma cu mai bine de 20 si de ani si a reusit sa justifice acest fapt. M-am dus iar la circa financiara sa vad daca s-a schimbat ceva si da! Se pare ca nu a fost nevoie de mine sa declar ca eu sunt proprietar,ba mai mult mi s-a spus ca am de platit 3900 de lei. Am incercat sa explic situatia,ca eu nu am avut niciodata nici o treaba cu aceasta locuinta,nu mi-a venit nciodata vre-un plic sau orice alta forma de instiintare de plata. Mentionez ca eu am 30 de ani,timp in care repet,nu am stiut ca trebuie sa platesc impozitul sau orice altceva. Daca tatal meu locuieste acolo,nu ar trebui sa il plateasca el? Si daca nu,de ce are si el de platit si eu? Multumesc anicipat!
Ceea ce figureaza la circa financiara sunt impozitele neachitate pe proprietate. Dvs fiind proprietar nu v ati achitat acest impozit. Obligatia este a dvs si nu a celui care locuieste in casa. Cel care locuieste in casa are obligatia de a plati cheltuielile curente ale casei, cu utilitatile si ceea ce se mai consuma in traiul zilnic.

Sumele datorate bugetului de stat (asa cum este si cea reprezentand impozitul pe proprietate) se prescriu in 5 ani calculati din anul imediat urmator celui pentru care se datoreaza plata. Deci in cazul dvs veti datora legal doar impozitul pe ultimii 5 ani, nu si alte sume si penalizari aferente.
Astazi am fost sa ridic o recomandata. Cei de la Directia Venituri Buget Local Sector 2, mi-au trimis o decizie de impunere pt anul 2022. Termenele de plata incepand din 2006 (in 2010 as fi implinit 18 ani).
Ramasita la 01.01.2022 in valoare de 1757 lei
Majorari de intarziere 1976 lei.
De ce nu am fost instiintata niciodata in afara acestei decizii? Si cui ar trebui sa ma adresez pt aceasta problema?
Multumesc anticipat!

AnaMariaAG, utilizator
Trebuie contestata acea decizie evident. Aveti grija sa respectati termenele.

AnaMariaAG a scris:

Astazi am fost sa ridic o recomandata. Cei de la Directia Venituri Buget Local Sector 2, mi-au trimis o decizie de impunere pt anul 2022. Termenele de plata incepand din 2006 (in 2010 as fi implinit 18 ani).
Ramasita la 01.01.2022 in valoare de 1757 lei
Majorari de intarziere 1976 lei.
De ce nu am fost instiintata niciodata in afara acestei decizii? Si cui ar trebui sa ma adresez pt aceasta problema?
Multumesc anticipat!

@AnaMariaAG Urmati sfatul dnei av. Gerber! Contactati un avocat, stiu, e vacanta. Atentie la termen! Nu va speriati de onorariul avocatului, il va plati primaria!