avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua asa vre sa stiu daca poate sa imi puna ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua asa vre sa stiu daca poate sa imi puna oprire pe salar ...

Buna ziua asa vre sa stiu daca poate sa imi puna oprire pe salar pentru un credit din data de 30.01.2016 ?
Mia venit azi o instintare si nu gasesc pe net nici macar numarul de dosar ei zic ca au o executare silita din data de 05.06.2019
Cel mai recent răspuns: SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business 10:50, 25 Iulie 2022
Executarea silita se solicita prin executor judecatoresc. Verificati cine este emitentul acelor instiintari. Mai intai executarea silita se incuviinteaza prin instanta si apoi executorul judecatoresc emite somatia si dispune institiuirea masurilor de executare specifice. Daca nu ati mai platit creditul din 2016 posibil sa fie cesionat la firmele de recuperari. Acestea emit de regula instiintari si adrese diverse inainte de faza solicitarii executarii silite.
Ultima modificare: Vineri, 22 Iulie 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Si cat imi poate pune oprire daca am salaru minim pe economie si datoria e de 2500 de lei

Ralucaralu91 a scris:

Buna ziua asa vre sa stiu daca poate sa imi puna oprire pe salar pentru un credit din data de 30.01.2016 ?
Mia venit azi o instintare si nu gasesc pe net nici macar numarul de dosar ei zic ca au o executare silita din data de 05.06.2019

1/3 din venituri /lunar
Ultima modificare: Luni, 25 Iulie 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita deyutza88 deyutza88 executorul judecatoresc trimite intai instintarea ca face oprire pe salariu sau o face fara sa stie persoana? e obligat sa ne cheme la biroul sau sa ne anunte ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu alinacomanescu alinacomanescu Buna ziua, In 2008 am facut un credit in valoare de 2500 ron, pe o periada de 2 ani. Ulterior creditul a fost vandut catre o firma de recuperare. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Executare silita girant; datorie veche lara24 lara24 Buna ziua! Bunica mea a primit astazi o somatie de plata la o executare silita(mobiliara) facuta la nerambursarea unui credit de nevoi personale luat in 2005 ... (vezi toată discuția)