Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in Romania cu decizie de custodie data in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in Romania cu decizie de custodie data in Germania

Buna ziua,

eu si sotia avem un proces deschis in Germania pentru custodia copilului. Inca suntem casatoriti dar dorim sa divortam amiabil (prin avocat sau notar) cand se incheie procesul de custodie.

Avocatul ei german i-a spus ca nu avem voie sa divortam in Romania (desigur, primeste cateva mii de euro daca divortam aici).

Desi locuim de 10 ani in Germania, ne-am casatorit in Romania si avem cetatenie romana.

As dori sa stiu daca putem totusi divorta in Romania. Am citit ca la notar nu s-ar putea in cazul in care avem un copil pentru care nu s-a decis custodia.

Custodia se va decide in Germania. In acest caz, este recunoscuta decizia din Germania si in Romania?

Am putea sa divortam fara probleme chiar si la notar? In afara copilulul nu avem nimic de impartit si nici nu avem de gand sa ne certam. Amandoi vrem sa divortam prieteneste si repede.

Sper sa ma puteti lamuri.

Va multumesc frumos.

webarp, utilizator
Divorțul și custodia trebuie judecate în aceeași tara.
Daca exista deschis divorțul în Germania veți divorța acolo.

Daca vroiați sa divorțați în România trebuia sa luați contact cu un avocat român și sa va informați exact.Trebuia sa va mișcați repede.
Va costa consultatia juridica dar știați exact ce aveți de făcut.
În Germania sunt costuri mai ridicate.

La notar nu puteti divorța.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat