Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Se poate construi în intravilan categoria de teren ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Se poate construi în intravilan categoria de teren faneata?

Bună seara! În 2017 am achiziționat un teren într un sat de munte, acesta intrând în categoria intravilan_faneata. Am obținut autorizația de construcție de la primărie în urma obținerii certificatului de urbanism și al tuturor avizelor necesare și am costrit imobilul pana la stadiul " de rosu" Am citit recent ca din cauza unei legi din 2013, chiar și cu autorizație de construcție, construcția nu poate fi intabulata după recepția celor de la urbanism deoarece categoria "faneata" nu poate fi schimbata în "curți constructii". Este adevărat acest lucru? Dacă era asa, atunci nu trebuiau cei de la primărie sa ma informeze ca nu pot intabulat imobilul chiar dacă dețin autorizația de constructie? Mulțumesc mult pt răspunsuri!
Ronix, utilizator
intrebati primaria. odata cu autorizarea, primaria schimba si incadrarea intravilanului, iar la final veti detine curti constructii. altminteri primaria ar fi spus clar in certificatul de urbanism ca nu puteti construi