Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorie in caz de deces. Credit obtinut in conditii de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorie in caz de deces. Credit obtinut in conditii de boala grava

Buna ziua, ma confrunt cu o problema neplacuta. Tatal meu a decedat pe data de 20.07.2022, iar pe data de ,08.07.2022 a obtinut un imprumut de la OTP, de nevoie personale fara garantii imobiliare si fara asigurare optionala in caz de deces. Nu stim ce s-a intamplat cu suma obtinuta si retasa in aceeasi zi, deoarece seara la ora 23 a fost preluat de ambulanta si internat la sectia de Oncologie. Tata era in faza terminala as putea spune a bolii, cancer, cancer care a recidivat in forma agresiva. Starea lui de sanatate era extrem de precara, aratand ca un om muribund, extrem de slab, mai mult mort decat viu ( deja avea reteta eliberata pentru morfina) motiv pentru care si pe externarea din spital era mentionat ca la internare avea o stare generala alerata. In data de 18 a fost externat, iar pe 20 a decedat. Am fost la banca pentru a discuta solutia pe care o avem pentru inchiderea creditului ( nu stim ce s-a intamplat cu suma, noi familia nefiind in judet la momentul respectiv) , dar reprezentantul bancii nu a stiut sa ma indrume, prin urmare intentionez sa transnit o sesizare catre banca, protectia consumatorului, asociatia bancilor, BNR, tot ce se poate pentru a solicita sprijin pentru ca nu mi se pare normal ca banca pentru a-si atinge targetul sa dea un credit unui om vizibil extrem de bolnav, pentru o perioada de aproape 4 ani ( o gluma proasta) cand el arata de parca avea zile. Nu stiu ce parghii legale exista, daca exista, insa va rog mult sa ma ajutati daca exista optiuni de a ramane aceasta datorie pe cheltuiala bancii. Totodata as dori sa stiu daca nu fac succesiunea daca banca poate executa imobilul tatalui meu pentru recuperarea datoriei. Multumesc
AncaIoanaC, utilizator
Simpatic omul, fie-i țărâna ușoară!
Dacă mori cu datorii, măcar știi că vorbele alea de pe coroană („nu te vom uita niciodată”) devin sincere. Fie că sunt din partea creditorilor, fie ... (iertare, dar îmi pare ca va determinat să-l pomeniți de toți banii).

AncaIoanaC a scris:
... vizibil el arata ca un om extrem de bolnav.

Și o nevoie mai personală decât sănătatea cam care ar fi?

AncaIoanaC a scris:
... nu mi se pare normal ca banca pentru a-si atinge targetul sa dea un credit unui om vizibil extrem de bolnav, pentru o perioada de aproape 4 ani ( o gluma proasta) cand el arata de parca avea zile.

Doar Dumnezeu știe câte zile mai are omul.
Propuneți ca banca să refuze o persoană pe motiv că a început să arate ca poza de pe cruce?

romascanu, moderator
Din cate observ eu dumneavoastra vreti sa mosteniti, fara ca sa si platiti. Sunteti doar cu luatul, nu si cu datul.. Cum am mai spus si in alte dati la succesiune se mosteneste SOLDUL. Cel decedat este la fel de liber sa isi administreze finantele cind a fost viu ca si dumneavoastra. Poate a avut o cheltuiala legata de sanatate. Iar banca cand acorda credite cu ipoteca nu cere certificat medico legal. Dumneavoastra puteti sa va privati de absolut orice ca sa mosteneasca copilul o suma cat mai mare. Puteti sa faceti un credit si sa achitati suma caci e vorba de tatal propriu si personal. Sau sa.............renuntati la mostenire. Oare veti renunta?..........
Nu stiu de ce dar mie imi suna a manarie facuta de vreun functionar din banca. Eu cand am vrut sa iau 10.000E nevoi personale pe care ii garanta sotul meu, mi-a fost respinsa cererea pe considerentul ca domnul e prea in varsta (72 de ani). Amandoi cu salariu, el si cu pensie. Si era un credit pe 5 ani iar salariul meu numai depasea 2000E. Deci e posibil sa fi stiut cineva ca era bolnav si sa se fi gandit ca oricum nu mai are nimic de pierdut, sa-i fi cerut sa faca un credit. Ca dovada ca i-a retras foarte repede si au disparut.
Stimate domn/doamna, credeam ca acest site este unul de suport si nu unul de critici si ironii gratuite care in astfel de situatii fac situatia si mai neplacuta. Va doresc sa nu treceti printr-o situatie de acest tip vreodata, pentru ca nu cred ca veti fi bucuros sa platiti niste polite de care au beneficiat altii ( banuiesc ca alte persoane si-au insusit suma). Dar ca sa va raspund diplomat, situatia financiara imi permite sa am o viata linistita fara sa ravnesc la garsoniera tatalui meu, situata intr-o zona dezolanta. Mi-am sustinut financiar pentru situatii medicale si nu numai tatal, nu sunt genul de copil care se bucura de mosteniri si abia asteapta sa faca succesiunea pentru a beneficia de bunuri. Nu vroiam sa intru in diverse detalii, am solicitat suport pentru o situatie data, si sincer sunt dezamagita ca am ajuns sa fiu atacata ironic pentru ca mi-am permis sa adresez o intrebare. La capitolul aruncatul cu piatra, poporul roman e campion pe podium. Numai bine!

ibn a scris:

Din cate observ eu dumneavoastra vreti sa mosteniti, fara ca sa si platiti. Sunteti doar cu luatul, nu si cu datul.. Cum am mai spus si in alte dati la succesiune se mosteneste SOLDUL. Cel decedat este la fel de liber sa isi administreze finantele cind a fost viu ca si dumneavoastra. Poate a avut o cheltuiala legata de sanatate. Iar banca cand acorda credite cu ipoteca nu cere certificat medico legal. Dumneavoastra puteti sa va privati de absolut orice ca sa mosteneasca copilul o suma cat mai mare. Puteti sa faceti un credit si sa achitati suma caci e vorba de tatal propriu si personal. Sau sa.............renuntati la mostenire. Oare veti renunta?..........

Asta e si ingrijorarea mea, penteu ca "ofertarea" s-a facut printr-un reprezentant eztern si in banca s-a prezentat cu acesta pentru semnare, moment in care a fost retrasa toata suma. Mulțumesc pentru raspuns

Irina Pricop a scris:

Nu stiu de ce dar mie imi suna a manarie facuta de vreun functionar din banca. Eu cand am vrut sa iau 10.000E nevoi personale pe care ii garanta sotul meu, mi-a fost respinsa cererea pe considerentul ca domnul e prea in varsta (72 de ani). Amandoi cu salariu, el si cu pensie. Si era un credit pe 5 ani iar salariul meu numai depasea 2000E. Deci e posibil sa fi stiut cineva ca era bolnav si sa se fi gandit ca oricum nu mai are nimic de pierdut, sa-i fi cerut sa faca un credit. Ca dovada ca i-a retras foarte repede si au disparut.