Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Datorie in caz de deces. Credit obtinut in conditii de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Datorie in caz de deces. Credit obtinut in conditii de boala grava

Buna ziua, ma confrunt cu o problema neplacuta. Tatal meu a decedat pe data de 20.07.2022, iar pe data de ,08.07.2022 a obtinut un imprumut de la OTP, de nevoie personale fara garantii imobiliare si fara asigurare optionala in caz de deces. Nu stim ce s-a intamplat cu suma obtinuta si retasa in aceeasi zi, deoarece seara la ora 23 a fost preluat de ambulanta si internat la sectia de Oncologie. Tata era in faza terminala as putea spune a bolii, cancer, cancer care a recidivat in forma agresiva. Starea lui de sanatate era extrem de precara, aratand ca un om muribund, extrem de slab, mai mult mort decat viu ( deja avea reteta eliberata pentru morfina) motiv pentru care si pe externarea din spital era mentionat ca la internare avea o stare generala alerata. In data de 18 a fost externat, iar pe 20 a decedat. Am fost la banca pentru a discuta solutia pe care o avem pentru inchiderea creditului ( nu stim ce s-a intamplat cu suma, noi familia nefiind in judet la momentul respectiv) , dar reprezentantul bancii nu a stiut sa ma indrume, prin urmare intentionez sa transnit o sesizare catre banca, protectia consumatorului, asociatia bancilor, BNR, tot ce se poate pentru a solicita sprijin pentru ca nu mi se pare normal ca banca pentru a-si atinge targetul sa dea un credit unui om vizibil extrem de bolnav, pentru o perioada de aproape 4 ani ( o gluma proasta) cand el arata de parca avea zile. Nu stiu ce parghii legale exista, daca exista, insa va rog mult sa ma ajutati daca exista optiuni de a ramane aceasta datorie pe cheltuiala bancii. Totodata as dori sa stiu daca nu fac succesiunea daca banca poate executa imobilul tatalui meu pentru recuperarea datoriei. Multumesc
AncaIoanaC, utilizator
Parerea mea este sa faceti o plangere si la politie. Or sa o incadreze ei dpdv infractional.
Stimata @AncaIoanaC , e ciudat ca dvs. invinuiti banca , cand aceasta nu a facut decat sa-si respecte menirea : sa pastreze in siguranta banii deponentilor , persoane fizice sau juridice ( in asa fel incat sa nu trebuiasca sa ne construim bunchere sa ne pastram economiile ) , sa asigure miscarea banilor ( fara sa fie nevoie sa fie carati in valize , saci si rucsaci ) si sa dea credite cui are nevoie , in anumite conditii . Acestea ( conditiile ) le stabileste fiecare banca in asa fel incat sa fie sigura ca recupereaza suma imprumutata , si asta pentru ca ( un lucru pe care romanii , in general , il ignora ) imprumuturile NU vin din fondurile proprii ale bancherilor , ci din banii pe care eu , sau x , sau y ii avem depusi , in conturi curente sau in depozite , la acea banca . Iar aceasta s-a angajat sa mi-i pastreze in siguranta . Daca creditul devine neperformant si nu poate fi recuperat , profitul bancii ar scadea , ori asta n-ar fi acceptabil pentru actionarii bancii . Ca sa recupereze , banca va mari dobanda la creditele acordate si o va micsora la depozite , dar de pierdut - nu va pierde . Indirect , paguba ar fi a mea , a lui x , a lui y ... Asa ca , pe buna dreptate , va face tot ce va putea sa recupereze ceea ce i se cuvine : a dat bani buni , romanesti , trebuie sa-i primeasca inapoi din patrimoniul celui care i-a incasat . Si - de fapt - chiar asa se intampla : nu dvs. platiti imprumutul , tatal dvs. il plateste din ceea ce avea , garsoniera . Iar masa succesorala pe care o veti mosteni , va fi valoarea garsonierei minus 13.000 lei . E posibil sa fi fost pacalit de cineva ca - de pilda - are un medicament-minune , sau ( poate ) a vrut sa-si rostuiasca morfina de pe piata neagra , daca ceea ce primea pe reteta era prea putin , sau a vrut sa gratifice pe cineva care l-a ajutat sau urma sa-l ajute - de vreme ce familia nu era prin preajma - , sau a donat banii unei biserici care sa-i faca cele crestinesti dupa moarte , cine stie ? Si da , banca ( sau o firma de recuperare creante careia ii va fi cesionat creditul ) va cere in instanta incuviintarea executarii acelei garsoniere , pentru ca contractele de imprumut sunt titluri executorii .
~ Conținut șters la cerere ~