avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CNP sau nr. CI tastate gresita la formularea petitiei. ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CNP sau nr. CI tastate gresita la formularea petitiei. Buna ...

CNP sau serie CI tastate gresita la formularea petitiei.

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, cu privire la formularea unei petitii, catre intitutiile publice din Romania:

In situatia in care petitionarul, greseste CNP-ul sau nr. CI (cand formuleaza pe e-mail si din neatentie/graba/oboseala, de exemplu apasa tasta 1 in loc de 2, sau omite vreo cifra), poate atrage fapta de ordin penal?
Aici as face referire la art.326 C. Pen, fals in declaratii!

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Am ales gresit metoda de incasare la un bon fiscal - cum corectez? ririana ririana Buna ziua, Am vrut sa scot un bon fiscal si , din graba, in loc sa apas pe TOTAL care inseamna primirea banilor in numerar, am apasat alta tasta care ... (vezi toată discuția)
Plata electronica in cont gresit Pantilie Pantilie Buna dimineata. As vrea sa stiu daca cineva imi poate da o mana de ajutor? Problema mea e ca anul trecut am mers la un ghiseu la .... Olimpia si am rugat-o pe ... (vezi toată discuția)
Fals in acte publice? Rose06 Rose06 Stimate doamnelor si domnilor, unde ma sfatuiti sa apelez in urmatorul caz: am facut reclamatie in scris pe e-mail la o directie a unei primarii si mi s-a ... (vezi toată discuția)