Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare contract vânzare-cumpărare ICVL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare contract vânzare-cumpărare ICVL

Buna ziua, bunicul meu dorește sa îmi facă mie acte pe casa lui, problema este in felul următor, atunci când am hotărât sa facem cadastrul și intabularea, agentul cadastral ne-a spus ca dosarul a fost refuzat la primărie pt ca in certificatul de moștenitor nu este specificat și garajul și trebuie rectificata situația atât la notar cât și la ICVL, la notar mi s-a spus ca nu poate rezolva problema pana nu merg la ICVL pentru a rectifica ei problema in contractul de vânzare-cumpărare a străbunicului meu, unde garajul apare in fisa anexa, dar nu și in contractul de vânzare-cumpărare. Am fost astăzi la ICVL pentru a rezolva problema dar acolo mi s-a spus ca străbunicul meu când a cumpărat casa, magazia și terenul nu a cumpărat și garajul din curte care pana la urma este pe terenul nostru, și ca din acest motiv nu poate sa îl treacă in contract. Întrebarea este, cum este posibil ca acest garaj sa fie a altcuiva dacă este pe proprietatea noastră, și cum poate fi cumpărat de altcineva dacă străbunicul sau bunicul meu nu aveau drept la garaj după spusele celor de la ICVL pt ca nu era încadrat in prețul casei si terenului. Sau cum putem afla cine este proprietarul acestui garaj dacă cei de la ICVL l-au vândut înainte de a cumpara străbunicul meu casa ( asta este o varianta pe care mi-au dat-o cei de la ICVL, cum ca acel garaj era deja in proprietatea cuiva in perioada când casa și magazia au fost cumparate de străbunicul meu). Fără acest garaj nu se poate trece mai departe și nici nu știu unde ar trebui sa mai merg pentru a rezolva problema. Menționez ca bunicul sau străbunicul meu nu au vândut sau închiriat nici un garaj in curtea lor, iar bunicul meu era foarte convins ca noi avem garajul in posesie cu magazia și casa la un loc.(pana in prezent a fost platit impozitul pe garaj)
dsmihalea, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~