Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vanzare casa
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vanzare casa

Buna ziua !
Bunica mea, pe baza unui contract de vanzare cumparare, mi-a vandut o casa.Ce taxe trebuie sa platesc daca as dori sa o vand.
Mentionez ca nu sunt 3 ani de cand s-a efectuat tranzactia.
De asemnea in momentul redactarii actului s-a trecut ca imobilul nu are autorizatie de constructie.Din lipsa de experienta nu am sesizat acest lucru atunci ,cu toate ca se platise toate darile si era inregistrat la Primarie.
Cum se poate repara acesta eroare?
In speranta unui raspuns va multumesc anticipat.
ai putea incerca sa deschizi o actiune in accesiune. sentinta astfel obtinuta ar reprezenta titlul de proprietate. nu am inteles daca ai reusit sa iti intabulezi dreptul de proprietate numai asupra terenului si nu asupra constructiei.