avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturi cu TVA 19% pentru furnizor cu cod TVA de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturi cu TVA 19% pentru furnizor cu cod TVA de Polonia ..

In unele cazuri pentru comenzi pe internet (achitate cu card) primim factura de la furnizor cu cod de TVA de Polonia (PL5263139666) .Am achizitionat un mobilier pentru gradina (pe companie) si ne-au facturat bunul cu TVA 19%.
Ne intrebam daca o astfel de societate ,cu datele de mai jos :
Vida XL Europe B.V.
Mary Kingsleystraat 1,5928 SK Venlo,NL
Cod de TVA:PL5263139666
Nr.Reg.Com.:09188362
poate emite facturi cu TVA de 19% pentru Romania ,nu e considerat export ?Sau care este motivul ?

Multumesc


Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 15:26, 5 August 2022
Vedeti aici raspunsul la speta dvs : [ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva pentru cumpararea de produse ue Elsa60 Elsa60 Buna ziua, Am o nedumerire si v-as ruga sa ma luminati un pic. Cumpar produse on line de la o companie americana care are depozitul pentru Europa la ... (vezi toată discuția)
Factura din polonia cu tva 19% MuscaAnca MuscaAnca Am primit o factura din Polonia, in lei, cu TVA romanesc 19%. Furnizorul nu are inscris pe factura cod de TVA romanesc. Codul de TVA polonez e valid in VIES. ... (vezi toată discuția)
Facturi incomplete de la furnizori extracomunitari. cum le putem înregistra având în vedere că nu respectă legile din românia? Francu Mihaela Tatiana Francu Mihaela Tatiana Buna ziua, Colaboram sau achizitionam diverse pe domeniul nostru de activitate (IT) de la diversi furnizori din afara tarii. Facturile sunt trimise fara ... (vezi toată discuția)