avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot vinde un teren in timp ce am actiune in instanta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot vinde un teren in timp ce am actiune in instanta?

Pot vinde un teren daca am actiune in instanta impotriva unui vecin?

Buna ziua, pot sa vand un teren in cazul in care promovez o actiune in instanta impotriva unui vecin datorita violarii spatiului privat/mutarea ilegala a granitei dintre proprietati?
Sau daca inaintez o actiune in instanta trebuie sa astept pana se ia decizia finala si doar apoi sa pot vinde?

Va multumesc,
David
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 August 2022
tepes1, utilizator
Cel mai recent răspuns: tepes1 , utilizator 21:42, 8 August 2022
Nu puteți vinde un imobil care se afla în litigiu.
Mulțumesc frumos pentru raspuns.

raluk0207 a scris:

Nu puteți vinde un imobil care se afla în litigiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare bunuri in insolventa mirceacomsa mirceacomsa Buna ziua, Va solicit ajutorul in legatura cu o situatie. Daca o firma care se afla in insolventa detine un anumit bun (teren , apartament, utilaj) are ... (vezi toată discuția)
Imobil-o parte sub litigiu..pot obtine hotarare de dezmembrare a celeilalte parti? cosy cosy Buna ziua, Am un imobil cu o parte din el aflat sub litigiu (un antecontract aflat in proces pentru validarea lui - ambele parti nu si-au indeplinit ... (vezi toată discuția)
Notare litigiu in cartea funciara victoria75 victoria75 Intentionez sa notez un litigiu in cartea funciara (litigiul este deschiderea procedurii insolventei si rezolutiunea antecontractului de ... (vezi toată discuția)