Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tatal meu lucreaza de 12 ani in strainatate. De curand ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tatal meu lucreaza de 12 ani in strainatate. De curand a avut ...

Tatal meu lucreaza de 12 ani in strainatate. De curand a avut nevoie sa isi faca un card la banca in tara si a cerut o copie dupa contractul de munca de la angajator. I s-a dat o foaie care nu are nicio semnatura si sunt scrise lucruri vagi in spaniola, pe care le-am tradus cu ajutorul cuiva. Nu scrie salariu, concediu...Eu am ajuns la concluzia ca in tot acest timp el a lucrat fara carte de munca. Tatal meu nu are atat de multa carte, el nu a intrebat drepturile lui, de la seful, care este tot roman. De curand am inceput sa ma interesez si nu stiu ce as putea face pentru ca nu vreau sa ramana lucrurile asa. El mi-a mai spus si ca a fost pus sa semneze pe o coala alba si sa ii trimita poza sefului la un moment dat.
Solicitati sprijin la:
Cristina FLOREA
Ataşat pe probleme de muncă şi sociale în Regatul Spaniei
Ministerul Muncii și Solidarității Sociale
Ambasada României în Regatul Spaniei
Avda. Alfonso XIII, 157 - 28016 – Madrid
Tel: + 34 913 507 356
Email: madrid.social@mae.ro