Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoasterea paternatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoasterea paternatii

Buna ziua. Am nevoie de sfatul dumneavoastra!! De 5 ani am o relatie cu un barbat casatorit din care a rezultat un copil, la nastere nu am vrut sa il trec in certificatul de nastere al copilului,acum fetita are 1 an si 7 luni iar amandoi suntem de acord sa trecem numele tatalui in certificatul copilului, dar nu stim cum sa procedam, unde sa ne adresam. Va rog ajutatine cu un sfat.
Urmeaza sa introduceti o actiune pentru stabilirea paternitatii la judecatoria in raza caruia domiciliaza tatal
bubu_amc a scris:

amandoi suntem de acord

Atunci procedati astfel cum am aratat aici
www.avocatnet.ro/content/for...

E buna si varianta data de @top dan, dar (1) va trebui sa treceti de exceptia prescriptiei actiunii si (2) daca tatal e de acord, varianta data de mine e si mai ieftina si mai eleganta (aici va fi el ...vioara intai).
romascanu, moderator
Pentru el este vreo problema faptul ca este casatorit? adica faptul ca isi recunoaste copilulu(trece numele in cerificat) ii dauneaza cu ceva?
Nu, nu este nicio problema doar ca, dupa ce il recunoaste printr-o declaratie data la Primarie, dv. veti putea solicita pensie de intretinere in favoarea minorului recunoscut iar instanta il poate obliga. De asemenea, din acel moment va avea si drepturi si obligatii cu privire la acel minor (vizitarea, intretinerea etc.) care, daca nu vor fi obtinute pe cale amiabila, le poate obtine prin intermediul instantei de judecata.
Recunoasterea unui copil implica drepturi si obligatii, conform legii, iar statutul acelui copil va fi de copil cu parinti cunoscuti si nu necunoscuti, ceea ce este foarte important pentru copil in viitor. ;)