Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termene
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termene

in cazul in care primirea unui act de procedura- respectiv intampinare se face de la posta ulterior datei de pe plic, de cand curge termenul de inaintare a raspunsului la intampinare ? data de pe stampila sau data ridicarii din oficiul postal?
radudorina, utilizator
In astfel de situatii pentru a dovedi data preluarii corespondentei se solicita la oficiantul postal,aplicarea stampilei cu data riidcarii plicului
Posta trebuie sa puna pe plic stampila cu data ridicarii, mai ales daca avem corespondenta pentru justitie. In caz contrar termenul curge nu de la data ridicarii de catre dvs efectiv ci de la data stamoilei deja aplicate.
De la data cea mai recentă care rezultă din ștampina aplicată pe plic.