Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gandaci in locuință închiriată, ce pot face ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gandaci in locuință închiriată, ce pot face ?

Buna ziua , stau in chirie si sunt multi gandaci , când am semnat contractul nu erau poate pentru ca era mai frig dar acum pe vara au aparut , am incercat mai multe metode si nu dispar si propietarii stiu de problema , as vrea sa sa termin contractul mai devreme si sa plec , ce pot face pentru a nu pierde garantia sau sa imi ceara bani in plus ?

Contractul a fost semnat in martie pe un an
Si ne-am inteles cu propietarii sa platim iulie si august in luna august pentru ca dansii au fost plecati si noi am fost , am zis nici o problema sperand ca daca plecam mai mult scapam de gandaci .

Deci ce pot face pentru a nu pierde bani (luni de chirie/garantia) ?
Nu stiu daca contracul a fost inregistrat pe undeva eu nu am primit nici o chitanta pe lunile platite

Multumesc
Daca ati incheiat contract de nchiriere nu ati prevazut si termenul pentru eventuala rezilere unilaterala?
Daca intentionati sa reziliati,legal trebuie sa notificati oficial proprietarul anterior cu numarul de zile contractual convenit
Puteti notifica oficial interesul pentru reziliere invocand situatia speciala cu care va confruntati
Referitor la garantie,trebuie sa cunoasteti ca intretinerea la bloc se calculeaza cu una sau doua luni in urma,astfel ca daca dv eliberati spatiul cu destinatia de locuinta de ex in luna august ,cota lunara de intretinere aferenta lunii august va fi afisata in septembrie sau octombrie si proprietarul o poate achita din garantia depusa de dv
Eu pot platii intretinerea sperat nu este problema doar as fi vrut ori sa recuperez garantia ori sa fie folosita pe post de o luna de chrie pentru ca sunt mult mai multi bani in garantie decat utilitatile pe 2 luni, este posibil ?

ynocentta a scris:

Daca ati incheiat contract de nchiriere nu ati prevazut si termenul pentru eventuala rezilere unilaterala?
Daca intentionati sa reziliati,legal trebuie sa notificati oficial proprietarul anterior cu numarul de zile contractual convenit
Puteti notifica oficial interesul pentru reziliere invocand situatia speciala cu care va confruntati
Referitor la garantie,trebuie sa cunoasteti ca intretinerea la bloc se calculeaza cu una sau doua luni in urma,astfel ca daca dv eliberati spatiul cu destinatia de locuinta de ex in luna august ,cota lunara de intretinere aferenta lunii august va fi afisata in septembrie sau octombrie si proprietarul o poate achita din garantia depusa de dv