Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am închiriat un teren pe care este amplasat un chiosc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am închiriat un teren pe care este amplasat un chiosc proprietate ...

Am închiriat un teren pe care este amplasat un chiosc proprietate a statului ,prin licitație publica . Fosta chiriasa ocupa în continuare terenul și a trimis-o pe nora sa sa vândă ilegal în chioșcul aflat pe teren . Am dat-o în judecata pe nora pt evacuare și am câștigat. Pana când a venit executorul nora a plecat și s-a întors soacra , menționez ca soacra sta și vinde pe teren cu un pfa care nu are autorizatie de functionare deoarece nu are contract de chirie . Executorul a refuzat sa o dea afara pe soacra deoarece este pfa și nu e trecuta în hotărârea judecatoreasca pt a fi evacuata . Eu am crezut ca le da afara pe amândouă, este normal sa se întâmple asta ?
Daca ati dat in judecata nora, ati obtinut hotararea judecatoreasca pentru aceasta, nu pentru soacra/ firma acesteia. Este motivul pentru care soacra nu a fost evacuata de executorul judecatoresc.
Trebuie sa obtineti hotarare judecatoreasca pentru soacra si firma acesteia.
Mulțumesc, am o nelămurire, am dat-o în judecata doar pe nora dar am crezut ca o evacuează pe nora și toate persoane care vând pe teren fără nici un titlu opozabil . Soacra nu are contract de chirie și nici autorizatie de functionare . Doar eu am contract de chirie.Dacă dau în judecata și soacrara ea poate pleca și vine fiul ei ( care poate și el să-și facă un pfa) și nu mai termin 10 ani de dat persoane în judecata .
Cereti firmei care a organizat licitatia, pe care inteleg ca ati castigat-o dvs. sa va puna in posesia chioscului. Licitatia trebuia organizata pentru chioscul liber, nu ocupat de altcineva.
Va mulțumesc frumos