Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua.Eu si sotul avem salariile platite cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua.Eu si sotul avem salariile platite cu minimul pe economie ...

Buna ziua.Eu si sotul avem salariile platite cu minimul pe economie .Avem o fata care e studenta .Am inteles ca e posibil ca unul dintre noi sa beneficieze de o deducere.Daca e asa ce trebuie sa facem ? Daca angajatorul refuza ce e de facut?
Daca fata este este încadrată la studii de zi și nu lucrează, o puteți lua în întreținere pe baza unei declarații tip puse la dispoziție de angajator, a unei copii a actului de identitate al acesteia și a unei adeverințe emise de facultate; astfel veți face o mica economie la nivelul impozitului pe venit datorat bugetului de stat, salariul net rămânând puțin mai mare; angajatorul nu este afectat în niciun fel, nu are motive să vă refuze aceasta solicitare
Loredana Șerban, Consultant resurse umane